طراحی سایت
دات نت نیوک
Menu

اخبار سایت

21

دادستان کل کشور در مراسم تکریم و معارفه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی :

وظیفه ما خدمت خالصانه به مردم است

مردم داری،نظارت مستمر بر دادسراها ،صیانت از حقوق عامه، نظارت بر زندان و زندانیان، تلاش برای مصالحه دعاوی،حل مشکلات مراکز اقتصادی، برخورد ویژه با سارقین  و تامین امنیت مردم، بازاجتماعی کردن زندانیان، بالا تر بردن ظرفیت معنوی و اخلاقی درون دستگاه قضایی، برخورد با قاضی و وکیل و کارشناس ناپاک ، 10 اولویت اصلی ما در قوه قضائیه  و دادسراها است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به نقل از میزان؛ حجه الاسلام منتظری در این مراسم با بیان این مطلب افزود : دادستان به عنوان مدعی‌العمومی باید با ابزار‌های کاری که در اختیار می‌گیرد در جهت انجام وظایف و مسئولیت‌هایش تلاش کند.

دادستان کل کشور خطاب به دادستان جدید استان خراسان رضوی گفت: ۱۰ توصیه جدی و اولویت‌دار را به صورت فهرست‌وار اشاره می‌کنم و امیدوارم همه ما به این توصیه‌ها عمل کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری تصریح کرد: مردم‌داری و تکریم ارباب‌رجوع در اولویت است همه ما وظیفه داریم خالصانه در خدمت مردم باشیم و آن‌ها را تکریم کنیم و لو اینکه فردی که به اتاق ما مراجعه می‌کند متهم و مرتکب جرم شده باشد، علاوه بر اینکه در چارچوب قانون با آن برخورد می‌کنیم باید در نظر داشته باشیم که این فرد به عنوان یک انسان حق کرامت دارد و باید حرمتش حفظ شود، چه رسد به شکات که برای تظلم‌خواهی به دادسرا مراجعه می‌کنند.

وی اضافه کرد: نظارت مستمر و مدیریت شده بر دادسرای مرکز و دادسرا‌های سراسر استان توصیه دوم بنده است، دادستان مرکز استان به موجب قانون بر همه دادسرا‌های استان وظیفه نظارتی دارد همچنین به موجب قانون دادستان بر ضابطین انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی ریاست دارد و این ضابطین در حوزه وظایف خود باید تحت ریاست دادستان کار کنند و لو اینکه دستگاه آن‌ها جدا است.

دادستان کل کشور بر اهتمام لازم برای صیانت از حقوق عامه و حضور در صحنه تاکید کرد و گفت: بسیاری از مسئولیت‌ها متوجه دستگاه‌های دیگر است، اما دستگاه قضایی در خصوص حقوق عامه به موجب قانون باید در این صحنه جدی ورود پیدا کند که خوشبختانه در دو سه سال اخیر این موضوع در دادستانی مورد توجه جدی قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: نظارت بر زندان و زندانیان از دیگر توصیه‌های اولویت‌دار است، سیاست راهبردی قوه قضاییه جلوگیری از بازداشت‌های غیرضروری و مدیریت صحیح در صدور قرارهاست برای ما پذیرفته نیست حتی در یک مورد که بازداشت یک فرد ضرورت ندارد و به موجب قانون الزامی نیست، فردی بازداشت شود لذا این مسئله را مورد توجه قرار دهیم.

دادستان کل کشور در ادامه به تلاش برای حل و فصل صلح‌گونه دعاوی اشاره کرد و گفت: شورای حل اختلاف باید روی مسائل صلح و سازش متمرکز شود که این موضوع به اصلاح قانون احتیاج دارد و در مجلس در دست بررسی است، همچنین دادستان‌ها نیز باید در دادسرا‌ها تلاش کنند که با همکاری کلانتری‌ها دعاوی با صلح و سازش به اتمام برسد.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری تاکید کرد: در این مقطع زمانی تلاش برای حل مشکلات مراکز تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی را جز وظایف دادستان‌ها و روسای دادگستری‌ها می‌دانیم که باید در کنار دستگاه‌های اجرایی در این زمینه تلاش کنند.

وی ادامه داد: اهتمام لازم برای ایجاد و تامین امنیت همه جانبه مردم در حوزه‌های مختلف از جمله برخورد جدی با مسئله سرقت از اولویت‌های مورد تاکید ماست، لذا در برخورد با مسئله سرقت و سارقین کوتاه نیایید. مجازات‌ها در این زمینه متناسب و بازدارنده باشد و کوتاهی در این خصوص به هیچ وجه قابل قبول نیست.

دادستان کل کشور تلاش برای بازاجتماعی کردن زندانیان با بهره‌گیری از ظرفیت روحانیون، ائمه جماعات و مراکز فرهنگی را از دیگر موضوعات اولویت‌دار عنوان کرد و گفت: تلاش کنید همان سارق، مجرم و یا زندانی بازاجتماعی شود و وقتی که به جامعه برمی گردد مرتکب جرم مجدد نشود.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: به امور معنوی و اخلاقیات بپردازید دستگاه قضایی بیشتر از سایر دستگاه‌ها به این مهم نیازمند است.

وی گفت: دستگاه قضایی به مبارزه با فساد به صورت جدی ورود پیدا کرده و هیچ تعارف و خط قرمزی نمی‌شناسد انتظار ما از شما این است که به تزکیه درون دستگاه قضایی استان خراسان رضوی توجه ویژه کنید، اگر می‌خواهیم با جرم و مجرم برخورد کنیم لازمه آن این است که دستگاه قضایی از آلودگی‌ها مبرا باشد.

دادستان کل کشور تصریح کرد: روز گذشته در محکمه عالی ۵ نفر از قضات فاسد را از دستگاه قضایی جدا کردیم و انفصال دائم و اخراج شامل حال آن‌ها شد، نبایستی حضور اندک افراد فاسد چه در بخش اداری و چه در بخش قضایی، چهره نورانی و قضات خدوم ما را در جامعه مخدوش کند.

وی تصریح کرد: بیش از ۱۱ هزار قاضی داریم که اکثر قریب به اتفاق قضات با همه مشکلات کاری که دارند با سلامت نفس، پاکیزگی زندگی و کار می‌کنند متاسفانه تعداد اندکی باعث بدنامی می‌شوند که نباید به آن‌ها اجازه جولان داد به همین ترتیب تاکید ما بر این است که هم کانون وکلا و هم کانون کارشناسان که دو بازوی توانمند و دو بال دستگاه قضایی محسوب می‌شوند نیز پاک‌سازی شوند.

دادستان کل کشور تاکید کرد: اگر خدای ناکرده یک وکیل ناپاک شد دستگاه قضایی را هم ناپاک می‌کند همچنین اگر یک قاضی ناپاک شد وکلای ناپاک را به کار می‌گیرد. لذا بایستی این مجموعه پاک‌سازی شود در دستگاه قضایی این تصمیم جدی را داریم و این موضوع مورد تاکید مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضاییه بوده که مکررا بحث مبارزه با فساد را مطرح می‌کنند ان شاء الله بتوانیم تکلیف خود را در این مقطع زمان به پایان برسانیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: شما وظیفه دارید بر نظارت خود بر مجموعه دستگاه قضا بیش از پیش بیفزایید و هیچ اغماض و گذشتی نداشته باشید و با آن‌ها برخورد کنید.

وی با اشاره به حدیثی از حضرت امام صادق (ع) گفت: سه چیز است که همه مردم به آن نیاز دارند (امنیت، عدالت، رفاه و آسایش) خداوند به همه ما توفیق دهد که به وظیفه خود در این زمینه عمل کنیم.

شایان ذکر است در این مراسم از خدمات ارزشمند جناب آقای غلامعلی صادقی دادستان سابق مرکز استان خراسان رضوی که در حال حاضر در سمت ریاست کل دادگستری استان خراسان رضوی می باشد تقدیر و آقای محمد حسین درودی به عنوان دادستان جدید مشهد مقدس و مرکز استان خراسان رضوی معارفه شد.

عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |
دی ان ان